مغالطه چندمعناییIntroduction to Logic

فصل ۵: مغالطه؛  قسمت ۶→: مغالطات ابهام/ ابهام ساختاری- بخش ۱: منطق غیر صوری؛  کتاب درآمد به منطق. آخرین ویرایش:۱۳۹۴/۱۰/۰۱

ابهام۲.آ ابهام ساختاری:

مغالطه ابهام ساختاری (یا چند رویگی) وقتی رخ می‌دهد که در یک استدلال، مقدمات ازنظر دستور زبانی طوری نگارش يابند که موجب ابهام گردند. واژۀ “Amphiboly”ریشه گرفته از زبان یونانی و در اصل به معنای "دو تا در یکجا" است. یک گزاره دچار ابهام ساختاری است هرگاه به خاطر سستی و سرهم‌بندی واژگان معنی آن نامعین گردد. یک گزاره چند رویه ممکن است در یک تعبیر درست و در تعبیر دیگر نادرست باشد. وقتی یک چند رویگی به‌عنوان مقدمه [یک استدلال] طوری بیان شود که با یک تعبیر درست و با تعبیر دیگری نادرست باشد، ولی نتیجه دست‌آمده بر مبنای تعبیر نادرست مقدمه باشد، آنگاه مغالطه چند رویگی ارتکاب یافته است.

در مدیریت سیاست‌های انتخاباتی چند رویگی می‌تواند هم گمراه‌کننده باشد و هم سبب اغتشاش ذهن گردد. در سال ۱۹۹۰، وقتی تونی‌ کوئلو (Tony Coelho) به‌عنوان یک دمکرات از ایالت کالیفرنیا برای مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شد، نقل‌شده بود که گفته بود: "زن‌ها دمکرات‌ها را به مردان ترجیح می‌دهند." گزاره‌های چند رویه مقدمات خطرناکی را می‌سازند – اما به‌ندرت در مباحثات جدی رخ می‌دهند.

چیزی که اهل دستور زبان آن‌ ر‌ا وجه وصفی "معلق" می‌نامند، اغلب نوعی از طنز چند رویگی را به نمایش می‌گذارند، مانند: مرد کشاورز پس از وداع پرحرارت با همسر خويش، مغزش را با تفنگ ساچمه‌ا‌ی پریشان ساخت. ستونی در روزنامه نیویورکر (لقمۀ لذیذ) به دنبال سرگرمی‌های نیش‌داری است که نویسندگان و سرمقاله نویسان به‌واسطۀ عدم دقت موجب چند رویگی در متن می‌گردند.

سرانجام دکتر سالیک اهدا کرد، همراه با همسرش، گلوریا، ۴/۵ میلیون دلار به کالج مرکزی کوئین.
"گلوریا معاف از مالیات است." 

مغالطه(ابهام ساختاری )

© 1987 - 2017 KHcc Sc.c.