درآمد به منطق
فصل ۱۳: احتجاج علّی
 قسمت۴:  روش‌های تحلیل علّی
ب: روش تفاوت
وبلاگ کتابصفحه کتاب  

بخش سوم:آنالوژی و علّیت

فصل سیزدهم: احتجاج علّی - قسمت چهارم- ب: روش تفاوت

 

۴.۲.۱۳    روش‌های تحلیل علّی/ روش تفاوت

 

 

ب.   روش تفاوت

 جان استوارت میل نوشت:

هرگاه یک مورد که در آن پدیده تحت بررسی رخ داده است و موردی که درآن رخ نداده است در  هر ماوقع بجز یکی مشترک باشند، آنکه فقط در قبلی رخ می‌دهد، آن ماوقع که فقط درآن، آن دو مورد متفاوت هستند، معلول، یا علت، یا بخش جبران ناپذیر علت پدیده داده شده است.

 

تمرکز این روش نه درمیان آن حالات مشترک است که در آنها معلول تولید شده است، بلکه بر تفاوت آنچه بین آن حالات که در آنها معلول تولید شده و آنها که چنین نیستند است.  در بررسی هجوم اختلال گوارشی که شرح آن پیشتر آمد اگر فهمیدیم که همه بیمارشدگان برای دسر کمپوت گلابی خورده بودند ولی هیچ یک ار آنان که از آن گلابی‌ها نخورده بودند بیمار نشده بودند، آنوقت می‌توانستیم نسبتا مطمئن باشیم که علت بیماری شناسایی شده باشد.

تفاوت بین روش تفاوت و روش توافق در  گزارش پژوهش اخیر در باره نقش هورمون تستسترون در رفتار تهاجمی جنس نر بیشتر نمایان میگردد.

 

      در میان بسیاری از گونه‌های زیستی، بیضه‌ها در بیشتر سال غیرفعال‌اند و فقط در دوره بسیار محدود فصل جفت‌گیری تستسترون می‌سازند--دقیقا زمان رفتار تهاجمی نرها به نرها--گرچه مؤثر می‌آید، این داده‌ها صرفاً  بهم‌وابسته هستند--[فقط گزارش] تستسترن در آن صحنه که تهاجم انجام می‌پذیرد بکرات پیدا می‌شود.

      اثبات با چاقوست، کارایی آنچه با حسن تعبیر کسرکردن نامیده می‌شود. حذف کردن منبع تستسرون در گونه‌ها یکی بعد از دیگری و سقوط سطح تهاجم. باز گرداندن سطح نرمال تستسترون با تزریق تستسترون مصنوعی و برگشت حالت تهاجم.

      پارادایم کسرکردن و جایگزین‌کردن یک اثبات محکم در نقش این هورمون برای حالت تهاجمی ارائه می‌کند[7].

 

آشکار استکه تستسترون موجب تفاوت تعیین کننده می‌شود، ولی نویسنده گزارش کاملا دقت دارد تا نگوید تستسترون علت تهاجمی بودن نرهاست. بگونه دقیق‌تر، گزارش می‌گوید تستسترون در تهاجمی بودن نقش دارد. همانطور که میل گفته‌است، هورمون بخش جبران‌نشدنی علت تهاجمی‌بودن نرهاست. هرکجا بتوانیم یک تک‌عامل را شناسایی ‌کنیم که موجب تفاوت تعیین‌کننده، وقتی همه عوامل دیگر طبیعی باقی می‌مانند، می‌شود--و وقتی از بین بردن این عامل موجب حذف پدیده موردنظر است یا معرفی این عامل موجب تولید پدیده موردنظر است--می‌توان با اطمینان بگوئیم علت یا بخش غیرقابل جبران علت پدیده مورد بررسی را شناسایی کرده‌ایم.

بطور شمانیک، و دوباره مثل قبل اگر حروف بزرگ نشان‌دهنده ماوقع‌ها و حروف کوچک نشان‌دهنده پدیده‌ها باشند، آنگاه روش تفاوت را می‌توان مطابق زیر نشان داد:

 

A B C D همراه  w x y z رخ می‌دهند.
B C D همراه  x y z  رخ می‌دهند.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
 ببنابراین A علت یا معلول  یا بخش جبران‌ناپذیر علت  w است.

 

روش تفاوت دارای اهمیت شاخص در تقریبا از هرقسم بررسی‌های علمی است. یک تصویر زنده از کاربرد آن عبارت از بررسیهای در حال انجام بوسیله پژوهشگران پزشکی در تاثیرات پروتئین‌های خاص در گسترش انواعی از بیماریها است.  آیا ماده مورد بررسی درواقع علت (یا بخش جبران‌ناپذیر علت) است و می‌توان آنرا فقط وقتی در یک محیط آزمایشگاهی که در آن این ماده حذف گردیده معین کرد. پژوهشگران گاهی قادر به انجام این کار هستند--نه البته در مورد انسان بلکه در موش که موضوع بیماری یکسان است--از آن ژن دانسته‌شده تولیدکننده پروتئین مشکوک را حذف می‌کنند. این حیوانات پرورش و تکثیر می‌یابند و یک جمعیت از آنان، موسوم به "موشهای حذفی /knockout"، و گرانبها در پژوهش‌های پزشکی جهان معاصر، ایجاد می‌کنند. سپس در روند مربوط به بیماری مورد سئوال می‌توان در یک حیوان که دقیقاً در موضوع بیماری شبیه حیوانات دیگر است، البته بجز در تفاوت تعیین‌کننده ایجادشده توسط حذف، پژوهش کرد که آیا غیبت ماده مورد فرضیه[برانگاشته] علت است یا نه. اینگونه پژوهشها موجب بعضی پیشرفت‌های مهم در پزشکی بوده‌اند.

برای مثال:  دانشمندان با کاربرد موشهای حذفی قادر به شناسایی ژن علت ایجاد التهاب، تورم، قرمزی، و درد شده‌اند.  ژن MIP-1 آلفا، موجود در موش و در انسان، مشکوک به تولید پروتئینی است که روند التهاب را آغاز می‌کند. آسیب شناسان در دانشگاه کارولینای شمالی در  چَپِل هیل موشهایی را تکثیر کردند که فاقد ژن MIP-1 آلفا بودند، سپس آنها و نیز موشهای طبیعی را بعنوان گروه کنترل با ویروسهای شناخته‌شده علت آنفولانزا و بیماریهای موجب التهاب دیگر آلوده نمودند. موشهای طبیعی همچنان که انتظار می‌رفت دچار التهاب شدید شدند، اما موشهای فاقد ژن MIP-1 آلفا فقط  دارای التهاب خفیف شدند. این یک قدم بزرگ بسمت گسترش داروهایی است که باعث میشود انسانها بدون درد و آسیب در مقابل عفونت‌ها دفاع نمایند[8].

یک تصویر مشهور و بسیار دراماتیک از روش تفاوت در آزمایشی که علت تب زرد را توضیح می‌دهد آمده است. آزمایشی که دراینجا شرح داده می‌شود توسط پزشکان ارتش امریکا والتر رید، جیمزکارول و جس دابلیو لازیر/Walter Reed, James Carroll, Jesse W. Lazearدر نوامبر 1900 انجام شد. مدت کمی قبل از  این آزمایشها دکتر کارول بوسیله نیش عمدی یک پشه خود را به بیماری تب زرد مبتلا کرده بود. و نیز خیلی زود بعد از  انجام این آزمایشها دکتر لازیر از تب زرد در گذشت و کمپی که آزمایش‌ها درآن انجام شد نام وی را بخود گرفت.

 

      آزمایش طوری طراحی شده بود تا نشان دهد تب زرد تنها توسط پشه سرایت می‌کند و در آن همه موقعیت‌های در معرض آلودگی مجزا شده بودند. یک ساختمان کوچک برپا گردید، همه درها، پنجره‌ها و هرمسیر باز ممکن دیگر کاملاً محافظت از پشه شد. یک تور پشه‌بند سیمی فضای اتاق را به دوقسمت تقسیم کرد. دریکی از آنها پانزده پشه که از بیماران تب زرد تغذیه کرده بودند رها شدند. یک داوطلب غیرمصون وارد اتاق پشه‌دار شد و توسط هفت پشه نیش زده شد. چها روز بعد وی دچار حمله تب زرد شد. دو مرد غیرمصون دیگر مدت سیزده شب بدون تداخل با جایی دراتاق بی‌پشه خوابیدند.

        برای نشان‌دادن آنکه بیماری توسط پشه انتقال می‌یابد و نه فضولات بیماران تب زرد و یا هر چیز دیگری که با آنان تماس داشته، خانه دیگری ساخته و ضد پشه شد. به مدت 20 روز سه غیرمصون دراین خانه نگهداری شدند و سپس در آن ملحفه و ظروف آغشته به خون و ترشحات بیماران تب زرد قرارداده شد. لباس خوابهای آنان لباس خوابهایی بود که بیماران تب زرد فوت کرده از آنها استفاده می‌کردند و این بدون شستن آنها یا هر عمل دیگری بود که می‌توانست ترشحات را از بین ببرد. آزمایش دوبار توسط داوطلبان دیگر تکرار شد. در تمام مدت دوره آزمایش همه مردانی که در خانه قرار داشتند کاملا قرنطینه و محافظت‌شده از پشه شدند. هیچ‌ کدام از آنان که درمعرض این آزمایش قرار گرفتند به تب زرد مبتلا نشدند. برای آنکه نشان داده‌شود آنها مصونیت ندارند، متعاقباً چهار نفراز آنها توسط نیش پشه یا تزریق خون آلوده بیماران تب زردی به بیماری مبتلا شدند[9].

 

در آن بخش از آزمایش که در پاراگراف اول بالا آمد بطور عمدی یک تک‌تفاوت مهم، بین موضوعات دو فضای بدقت محصور، ایجاد شده است: حضور پشه‌های تغذیه‌شده از بیماران تب زرد در یک فضا و غیبت چنین پشه‌ها در دیگر فضا. آن بخش آزمایش که درپاراگراف دوم بالا آمده است نیز بسیار عمدی کاربرد دومی از روش تفاوت را ایجاد کرده که در آن تنها تفاوت معنی‌دار بین دو گروه از موضوعات، که هردو در تماس خیلی نزدیک با قربانیان بیماران تب زرد بوده‌اند، عبارت بود از در  معرض نیش پشه آلوده یا خون آلوده قراردادن بعضی از آنها. غیبت آن ماوقع آلودگی ایجاد نکرد.

: اینجا را کلیک کنید.

 

علوم درپی قوانین علی هستند. در کوشش‌های پایان‌ناپذیر برای تائید یا رد پیوندهای علی برانگاشته، روش تفاوت فراگیر و نیرومند است.

 

تمرین

 

گزارش‌های علمی زیر را تحلیل نمائید و توضیح دهید چگونه الگوی روش توافق در هرکدام بروز یافته است. در هر حالت محدودیت‌های روش توافق آنگونه که در جستجوی پیوند علّی است را بحث نمایید.

 

1- چگونه خواب برای حافظه می‌تواند تعیین‌کننده باشد؟ پژوهشگران جداگانه در دو دانشگاه آزمایشی را در سال 2003 برای تعیین اثر خواب برتوانایی‌های ما اجرا کردند. افرادی در سنین کالج را آموزش دادند تا کارهای مشخصی را انجام دهند و سپس برای دیدن آنکه چقدر آنها می‌توانند بعد از مواجه با یک خواب شبانه یا چند ساعت بیداری بیاد آورند مورد آزمون قرار گرفتند. پروفسور دانیل مارگولیش/Danial Margoliash از دانشگاه شیکاگو یکی پژوهشگران گفت "ما همه تجربه به خواب رفتن با یک پرسش و بیدارشدن با جواب آن را داریم" اما، آیا خواب واقعا چنین کمکی می‌کند؟

     بگونه معنی‌دار چنین است. نه تنها بعنوان بازیابی قوا، بلکه آنگونه که محققان پی‌برده‌اند خواب خاطرات را با ذخیره و استحکام آن درعمق سیستم مدار‌ی مغز از نابودی می‌رهاند. در دانشگاه شیکاگو افرادی را برای فهم گفتار مبهم تولید شده توسط صداساز/voice synthesizer آموزش می‌دادند؛ بطور منظم کلمات بیشتری را بعد از یک شب خوابیدن متوجه می‌شدند و این در مقایسه با افرادی بود که چندین ساعت بعد از آموزش بدون خوابیدن مورد آزمون قرار گرفته بودند. و نیز در مدرسه پزشکی دانشگاه هاروارد یک صد آموزش داده‌ شدند تا دنباله معینی از ضربات را، که بعدا از آنان خواسته می‌شد در فواصل متفاوت بعدی آن را تکرار کنند، با انگشت بزنند. روند استحکام حافظه همراه با یک یا دوشب خوابیدن بود- بعد از آن کارایی افراد مور آزمایش بطور قابل ملاحظه افزایش یافت. __Reported in Nature, 9 October 2003 The New York Times, 22 November 2003

حل:

 

      این یک مثال بسیار خوب از روش تفاوت است، زیرا باندازه قابل قبول برای پژوهشگران تفاوت معنی‌دار دیگری برای گروه‌های مورد شناسایی وجود نداشت: حضور یا غیبت خوابیدن. آنان که خوابیده بودند بطور بامعنی بهتر در بیاد آوردن بودند؛  آنان که نخوابیده بودند بطور بامعنی بدتر در بیاد آوردن بودند. روش تفاوت آشکارا در اینجا ابزار اصلی است.

      اما بسیار وابسته به اندازه  دسته موضوعات و توانایی پژوهشگران به حذف عوامل‌ دیگر -- همانطور که آنها باندازه قابل قبول از آنچه را بواقع انجام دادنده بودند نتیجه گیری نیز کرده بودند. اگر  بعدا تفاوت دیگری بین این دو گروه شناخته شود که قبلا تشخیص داده نشده بود آنوقت این روش تفاوت موفق نخواهد بود.

 

 

2- کارشناسان بطور گسترده به مصرف زیاد نمک بعنوان علت یک همه گیری فشارخون بالا و مرگ ومیر بسیار ناشی از بیماری‌های قلبی در گوشه کنار جهان مشکوک بودند. اما چگونه باید ثابت کرد که نمک مقصر است؟ البته یک "تجربه طبیعی" دراختیار داریم که می‌گوید گروه‌های منفرد و جوامع کشاورزی به تمدن جدید وارد شدند، درشهرها سکونت گزیدند و رژیم غذایی با نمک بالا را پذیرا شدند و این منجر به گسترش فشارخون بالا گردید. اما این شواهد انحصاری نیستند و همراه آن بسیاری از عوامل دیگر هم تغییر کرده است؛ استرس‌های جدید و نیز تغییرات زیاد در رژیم غذایی همراه افزایش مصرف نمک بوده‌است. چگونه می‌توان اثرات علّی خود نمک مورد آزمون قرار گیرد؟

      دکتر درک دنتون در دانشگاه ملبورن گروهی از شمپانزه‌های در حالت طبیعی که از نظر زیست شناسی بسیار شبیه انسان هستند  را برای ازمایش مورد نیاز انتخاب کرد. ابتدا گروهی از شمپانزه‌های بافشارخون طبیعی در گابون در حالت طبیعی خود موردبررسی قرار گرفتند. سپس این گروه به دو دسته تقسیم شدند و در رژیم غذایی یک نیمه به مدت بیست ماه بتدریج مقدار نمک افزایش داده شد. فشارخون طبیعی در شمپانزده‌ها 70/110 است. در آزمایش دکتر دنتون فشارخون حیوانات به اندازه 90/150 افزایش یافت و دربعضی آنها بسیار نیز بیشتر. اما در میان حیوانات کنترل شده که نمک اضافه دریافت نکرده بودند فشارخون افزایش نیافت. شش ماه بعد بعد از آنکه نمک اضافه از رژیم غذایی حذف گردید فشار خون همه شامپانزه‌های گروه همان فشارخونی پائینی شد که قبل از آزمایش داشتند. از آنجا که هیچ تغییر دیگری در سبک زندگی آنها رخ نداده بود، محققان نتیجه گرفتند که مصرف نمک علت تغییر در فشارخون است. __D. Denton et al., “The Effect of Increased Salt Intake on Blood Pressure of Chimpanzees,” Nature, October 1995

 

3- آیا سس تند لویزانا از مواد تشکیل دهنده کوکتل ادویه‌ای نیواولتان که معمولا با حلزون خام خورده می‌شود کشنده باکتری‌های خاصی که در صدف‌های گوشتی خام یافت می‌شود است؟ بنظر می‌رسد که جواب آری است. باکتری های عفونت‌زا و نیز گاهی کشنده- وایبریو وال‌نیفیکوس Vibrio vulnificus --در 5 تا 10 درصد صدف‌های خام موجود در بازار وجود دارند. دکتر چارلز وی ساندرس/Charles V. Sandersو تیم پژوهشی وی از مرکز پزشکی دانشگاه لویزانا در نیواولئان سس تند لویزانا، حتی خیلی رقیق آن، را  به محل کشت ویبریو در حال رشد در لوله آزمایش اضافه کردند، درمدت 5 دقیقه یا کمتر باکتری Vibrio vulnificus بین برده شد. دکتر ساندرس گفت: "من نمی‌توانستم آنچه را که اتفاق افتاد باورکنم." وی تصدیق کرد هنوز صدف‌خام گوشتی می‌خورد، "ولی فقط با مقدار کافی سس تند." __Reported to the Interscience Conference on Antimicrobial Agents, New Orleans, October 1993

 

4- در لیتوانی تصادف اتومبیل از پشت به همان اندازه که در بقیه جاها هست رخ می‌دهد، سپرها مچاله و نیز آدم ها از جا درمی‌روند. اما در آنجا رانندگان شکایت ازآنچه که درایالات متحده امریکا معمول است، یعنی سردرد و دردهای تاخیری گردن موسوم به "سندروم تکان‌ضربه/whiplash syndrome" ندارند. دکتر هارالد شریدر/Harald Schrader و همکارانش دربیمارستان دانشگاه تراوندهایم نروژ، بدون آشکارکردن هدف بررسی، به  202 راننده لیتوانیایی که در یک تا سه سال گذشته تصادف رانندگی از پشت اتومبیل نداشتند پرسشنامه سلامتی دادند. گزارشهای علائم رانندگان با گزارشهای حاصل از یک گروه کنترل (هم‌تعداد، هم‌سن، و دریک شهر) از رانندگان بدون داشتن تصادف رانندگی مقایسه گردید. سی پنج درصد افراد حادثه دیده گردن‌درد داشتند، ولی سی و پنج درصد گروه کنترل نیز همینگونه بودند؛ 53 درصد گروه حادثه دیده‌ها سردرد داشتند؛ ولی 50 درصد گروه کنترل نیز همینگونه بودند. پژوهشگران نتیجه گرفتند که: "هیچ فرد در گروه بررسی ناتوانی یا نشانه‌های پایدار نداشت."

       اما درباره "تکان ضربه" در سایر جاهای دنیا چه می توان گفت؟ رانندگان لیتوانیایی مورد بررسی دارای بیمه صدمه رانندگی نداشتند و در بسیار مواقع از یکدیگر شکایت نمی‌کردند. اکثر صورت حساب‌های پزشکی توسط دولت پرداخت می‌شد و در زمان بررسی هیچ مراجعه‌ای درای مورد نشده بود، هیچ پولی بدست نمی‌آمد و هیچ چیزی از تشخیص مزمن تکان ضربه عاید نمی‌شد. پژوهشگران نروژی نتیجه گرفتند که سندروم مزمن تکان ضربه "اعتبار کمی دارد."  __Harald Schrader et al., “Natural Evolution of Late Whiplash Syndrome Outside the Medicolegal Context,” The Lancet, 4 May 1996

 

5- برای تعیین نقش ژن‌های خاص موشها را که ژن معینی از‌آن حذف گردیده، پرورش می‌دهند. این موش‌ها را "موشهای حذفی" می‌نامند. وقتی موشهای معمولی را داخل یک اتاق روشن با گوشه‌های تاریک قرارمی‌دهند بسرعت وارد قسمتهای تاریک اتاق می‌شوند. اخیرا دریک آزمایش موشهای وارد شده به ناحیه تاریک را با یک شوک برق ملایم مواجه کردند، موشها بسرعت دریافتند که از آن ناحیه‌های تاریک دوری کنند. موشهای فاقد یک ژن بنام Ras-GRF به همان تندی موشهای عادی درمی‌یافتند که باید محتاط باشند. اما برخلاف موشهای طبیعی موشهای حذفی روز بعد احتیاط خودرا از دست می‌دادند و دوبار در موقعیت برای رفتن به گوشه های تاریک. بنظر می‌رسد که ژن Ras-GRFبه احتمال بسیار مانند ژن مشابه در انسانها باشد- که نقش حیاتی در توانایی بخاطر آوردن ترس در موشها دارد. این ژن تقریبا بطور قطع برای زنده ماندن موشها بسیار مهم است.  —Reported in Nature, December 1997

 

6- اینجا چیزی را می‌توان درباره اطمینان بخشی به افرادی را یافت که عهده‌دار اهدافی‌اند ولی کمی از برنامه عقب هستند. روشن شده که رسیدن خیلی زود به قله‌ها می‌تواند شما را بمیراند. این یک یافته مک‌کین/Stuart J. H.McCann  یک پروفسور روانشناسی در دانشگاه کیپ برتون در نوا اسکاتیا است. پژوهش مک کین در رابطه با آنچیزی است که وی آنرا "فرضیه زودرسی طول عمر/precocity-longevity hypothesis" می‌نامد. مک کین زندگی 1672 فرماندارهای ایالات متحده را بین سالهای 1789و 1976 تحلیل کرد و پی‌برد آنانکه نسبتا در سالهای زودتر عمر خود انتخاب شده بودند زودتر از آنها که درسنین دیرتر عمر خود انتخاب شده بودند مرده‌اند. حتی وقتی وی سال تولد، نحوه خدمت، و ایالتی که فرماندار آن بودند را کنترل کرد باز هم نتیجه همان بود. فارغ از آنکه وی چگونه داده‌های خود را تقسیم‌بندی کرده، رگرسیون‌ها را انجام داده، یا انواع سودار شدگی آماری را بحساب آورده بود، داستان همانطور باقی می‌ماند: فرمانداران در سن جوانتر انتخاب شده گرایش به سمت زندگی کوتاه‌تر داشتند. آنچه درباره مدیران دولتی بنظر می‌رسید برای سایر پیشروان جوان نیز چنین بود. مک کین مجموعه‌های کوچکتر اما با گوناگونی بیشتر از افراد پیشرو را نیز تحلیل کرد-- از جمله رئیس جمهوران آمریکایی و فرانسوی، نخست وزیران انگلیسی و کانادایی، برندگان جایزه نوبل، امضاء کنندگان اعلامیه استقلال (امریکا)، برندگان جایزه اسکار و هفت قرن پاپ‌های کاتولیک رمی. وبازهم پی‌برد که "آنان که جوانتر به قله‌های رفیع پای‌‌گذاردند جوانتر نیز مردند. برای برجستگان و شاید همگان صعود زودتر می‌تواند سقوط زودتر را نیز بیاورد."  —Personality and Social Psychology Bulletin, February 2003

 

7-  وبا، که علت آن یک باکتری زاده در آب و ورود آن به آب آشامیدنی است یک بیماری مرگ آور است؛ بلای وبا در قرن نوزدهم باعث مرگ ‌ده‌ها هزار نفر شد. نظر پذیرفته‌شده آن موقع که علت وبا تنفس بخارات چرکین است توسط جان اسنو، از بنیانگذاران انجمن همه‌گیرشناسی لندن مورد شک بود. وقتی این همه گیری وبای دهشتناک درسال 1948-1949 به لندن رسید، اسنو این فرضیه را اتخاذ کرد که آب‌های ناسالم چاه‌های شهری و آب رودخانه تیمز شریر این داستان باید باشد. بعضی از شرکت‌های آب‌رسانی آب را از قسمت‌های جذر-مدی رودخانه تیمز، جایی که فاضل‌ آب‌‌های شهری درآنجا ریخته می‌شد بدست می‌آوردند و بنابراین برای مشتریان خود آب آشامیدنی آلوده به پس‌مانده‌ها را فراهم می‌کردند.  آب آنجا مخزن شد و بعضی از لوله‌های ورودی آب به نقاط بالاتر مسیر جذر-مدی انتقال داده شد. درسال 1854 وبا دوباره و دهشتناکتر برگشت. اسنو دو شرکت آب را شناسایی کرد، یکی که لوله‌های خود را به مسیرهای بالادستی جزر-مدی انتقال داده بود و دیگری که هنوز آب را از همان مخلوط ته نشین شده‌ها تهیه میکرد؛ داده‌های وی از این دوناحیه یک پیوند قوی بین مرگ و میر وبا و منبع آب را نشان می‌داد. اسنو همچنین یک چاه آب خاص در خیابان براود را شناسایی کرد و مرگ و میر وبا را دراین ناحیه خانه به خانه ثبت کرد- تعداد مرگ توسط وبا با شیب تند نسبت به نزدیکی به تلمبه چاه خیابان براود افزایش می‌یافت- واین در حالی بود که در چند خیابان دورتر در خیابان واریک هرگز مرگ و میری بعلت وبا وجود نداشت. درست در امتداد تلمبه خیابان براود کارگاه خیابان پولند وجود داشت که تمام ساکنین فقیر آن سالم باقی مانده بودند- کارگاه چاه آب خود را داشت. آبجوی سازی لاین نزدیک به تلمبه خیابان براود نیز دارای چاه خود بود و کارگران آن به وبا دچار نشده بودند.--آنها عمدتاً  نوشاک مالت می‌نوشیدند. وقتی اسنو مسئولان را قانع کرد که دسته تلمبه چاه خیایان براود را بردارند آنوقت شیوع بیماری پایان یافت. امروز یک نسخه-مثل آن تلمبه بدون دسته در همان حدود نزدیک یک پاب به افتخار جان اسنو برپاست. __Steven Shapin, “Sick City,” The New Yorker, 6 November 2006

 

 

 


پانوشت:

[7]- Robert Sapolsky, “Testosterone Rules,” Discover, March 1997.

[8]-  D. N. Cook et al., “Requirement of MIP-1 alphafor an Inflammatory Response to Viral Infection,” Science, 15 September 1995..

[9]- Paul Henle and William K. Frankena, Exercises in Elementary Logic(1940).

 

 

وبلاگ کتابصفحه کتاب 

 

 روش تفاوت
Method of Difference
یک الگو از استدلال استقرائی که در آن  هرگاه در حالاتی[موردهایی] که در آنها پدیده داده‌شده‌ای رخ‌میدهد فقط در یک ماوقع از حالاتی[موردهایی] که پدیده در آنها رخ نمی‌دهد متفاوت باشند، آنگاه نتیجه‌گرفته می‌شود که آن ماوقع در رابطه علی با آن پدیده است.
استدلال- استدلال اسقرائی- رابطه علّی- ماوقع- پدیده-